Негативне SEO – реальне. Можна завдати шкоди, навіть зруйнувати ваш онлайн-бізнес, використовуючи навмисне неякісні посилання та агресивний беклінк спамінг.
Негативне SEO є реальною небезпекою, в результаті якої сайт втрачає показники видимості у органічному пошуку та прибутки. Але захиститись від негативного SEO цілком реально.
Що таке негативне SEO?
Це використання так званих чорних методів оптимізації. Зазвичай, такими методами користуються агресивні конкуренти з метою погіршити показники вашого сайту.
Більшість оптимізаторів спокійно грають за правилами. Ми публікуємо свій контент, рекламуємо себе у соціальних мережах і котимось вниз головою щоразу, коли Google оновлює алгоритми.
Але іноді ви стикаєтесь з тими, хто не поділяє ваших поглядів. Вони грають брудно, можуть спробувати нашкодити вашому сайту сотнями спамних посилань, неправдивих негативних відгуків у мережі або ж просто зламати вебсайт.
На щастя, якщо ви приділяєте увагу оптимізації свого сайту, можна перехопити зловмисні SEO атаки до того, як вони завдадуть шкоди вашому бізнесу.
Незалежно від того, чи ви вже стали жертвою такої атаки, чи тільки бажаєте захиститись, є сім речей, які потрібно втілити в життя, щоб захиститись від негативного SEO.
1. Регулярно робіть аудит посилань
Системний аудит посилань – хороша практика для будь-якого бізнесу, але він також може врятувати вас у разі атаки від чорних сеошників. Моніторити профіль посилань – кращий спосіб, аби виявити підозрілу активність перед тим, як вона вийде з-під контролю.
Отак виглядає статистика посилань для сайту, у якого немає проблем:
Ваші посилання також можуть постраждати, якщо сайт зламали. Можливо, зловмисники змінили ваш контент, щоб додати спамні посилання, або відкоригували посилання, щоб ті вели на їхні сайти. Такого типу атаки на сайти важко помітити, тому єдиним ефективним шляхом запобігання є регулярний аудит сайту.
Вкрай важливо відстежувати ваш профіль посилань уважно, аби перехопити атаку до того, як вона коштуватиме вам задорого. Скористайтесь сервісами або послугами спеціалістів для аудиту посилань. У разі небезпеки, повідомте про це Google і відхиліть ссилки якомога швидше. Докладніше про відхилення ссилок і інструмент Google Disallow Tools читайте у наступних наших статтях.
2. Стежте за швидкістю завантаження вашого сайту
Швидкість завантаження – це ключовий фактор ранжування сайту. Якщо ваш сайт починає “гальмувати”, і ви не бачите очевидних причин для цього, варто перевірити всі можливі підозрілі варіанти.
Якщо нічого не знайдено, а проблема досі існує, причиною може стати атака бота на сервер. Такі атаки суттєво уповільнюють і ускладнюють завантаження сайту, можуть навіть спричинити його “падіння”.
Якщо ви підозрюєте, що стали жертвою серверної атаки, зверніться до своєї хостингової компанії або вебмайстра і спробуйте визначити джерело атаки. Якщо достатньо вільно у цьому розбираєтесь, можна спробувати вирішити проблему самостійно.
3. Пошук вкраденого контенту
Контент-маркетинг – король гри в останні кілька років, але далеко не кожен бізнес креативний, коли справа доходить до контенту. Тому, копіювання контенту стало досить частим явищем.
Зазвичай унікальний контент вашого сайту просто копіюють на сайт конкурента без жодних змін, позиціонують як власний, з метою покращення своїх показників і слабких позицій, але іноді компонують з масовою атакою спамними посиланнями, щоб нанести шкоду вашому бізнесу.
Викрадення контенту має серйозні наслідки. Якщо викрадений контент буде індексований раніше, ніж ваш, оригінальний, пошукова система вважатиме його за унікальний, і ваш сайт втратить позиції на сторінці результатів пошуку.
4. Відстежуйте Google My Business
Ви докладаєте зусиль для будування репутації свого бренду та стати сильнішими від своїх конкурентів.
Негативні відгуки – це мінус, але ж ви завжди використовуєте їх як досвід для зростання і виправлення помилок. Але як щодо цілої хвилі негативних відгуків?
Якщо тільки ви не запускали масштабної PR-кампанії, велика кількість негативних відгуків за короткий термін може бути знаком того, що хтось намагається заповнити ваш сайт неправдивою інформацією. Якщо не діяти швидко, таке може завдати серйозної шкоди вашій репутації.
Стежте за станом свого Google My Business та своєю онлайн-репутацією за допомогою відповідних програм або вручну.
5. Перегляньте рейтинг кліків ваших ключових слів
Наприкінці 2014 року Бартош Горалевіч зазнав чогось дивного – сайт клієнта отримував тисячі переглядів сторінки і моментальних відмов. Це почало впливати на їх рейтинги – показник відмов важливий і впливає на загальну оцінку сайта.
Насправді хтось запрограмував бота на певні ключові слова заходити на сайти конкурентів, а потім залишати сторінку, що створило помилковий показник відмов SERP.
Цю підступну атаку складно розпізнати, якщо ви не відстежуєте рейтинг кліків ваших ключових слів. Увійдіть у Google Search Console, натисніть “Пошуковий трафік”> “Аналітика пошуку” та перегляньте рейтинг кліків для всіх ключових слів. Якщо ви помітили великий сплеск без жодної причини, зв’яжіться з Google і почніть відхиляти злочинні посилання.
6. Перевіряйте позиції сайту
Вам, напевно ж, не потрібно казати, що необхідно періодично перевіряти свій SERP, але все ж, чому ви повинні: падіння позицій у видачі може бути результатом зловмисного наміру. Всі сторінки сайту з індексації не зникнуть, але все ж проблем таке негативне SEO вам принесе як мінімум на декілька тижнів. Іноді повернути сторінки в індекс – і на сторінки видачі Google, відповідно, – буває досить важко. І остання підказка щодо цього – перевірте свій файл robots.txt.
7. Піклуйтесь про безпеку свого сайту
Це не всі варіанти негативного SEO, але ви, як власник онлайн-бізнесу, маєте розуміти, що кібератаки стають щоразу хитрішими і важчими для боротьби. Ви маєте бути певні, що програмне забезпечення оновлене, усіх заходів безпеки вжито, а ваша CMS обладнана потужним шифруванням для захисту даних користувачів і клієнтів.
Вам також варто перевести сайт на https, особливо якщо ваш бізнес – це інтернет-магазин чи ви будь-яким чином зберігаєте дані користувачів на сайті. Протокол https не лише кращий з погляду безпеки, це також важливий фактор ранжування і позитивний сигнал для пошукових систем.
Кібератаки спричиняють проблеми не лише з технічного боку, але також впливають на ваш імідж. Google позначає атаковані або підозрілі сайти маркером “цей сайт може бути зламано” у видачі результатів пошуку – це безперечно знизить ваш трафік.
Наостанок зазначимо – негативне SEO – досить рідке явище. Зазвичай, Google непогано виявляє негативні сигнали ще до того, як вони можуть нашкодити показникам видачі сайту. Але подейкують, що завжди є ті, хто намагається обійти стабільну систему, тому спеціалісти Google завжди радять звертатись до них у разі, якщо ви виявили щось підозріле.
Візьміть за правило, що завжди легше попередити проблеми оптимізації та безпеки перед тим, як вони стануть серйозними, адже іноді від цього залежить ваш прибуток і загальний успіх бізнесу.