РЕБРЕНДИНГ КАРТОПЛІ
У XVIII столітті Пруссією правив Фрідріх II. Була у нього проста мрія – щоб пруси почали їсти картоплю. Економічно всі були б у виграші – і ціна на хліб стала б стійкішою і ризик голоду меншим, в загальному, суцільні плюси. Тільки ось люди говорили, що краще їстимуть землю, ніж цю гидоту.
Фрідріх раптом оголосив картоплю королівським овочем, заборонивши його їсти всім, крім королівської сім’ї. В добавок, висадив картоплю біля свого палацу і поставив там охорону, а селяни вирішили – раз щось так охороняється, значить варто того, щоб вкрасти. Незабаром по всій Пруссії стали підпільно вирощувати картоплю, і вона набула неймовірну популярність.
От і приклад ребредингу продукту, а збільшення його нематеріальної цінності, при цьому не змінюючи сам продукт.
РЕКЛАМА ПІД КОНКУРЕНТІВ
Усі ж пам’ятають історію Троянського коня? Про те, як греки підступно обманули троянців, за допомогою прихованого подарунку. От прекрасний приклад, який інколи використовують рекламуючи свою компанію під ключові запити колег-конкурентів.
Думаєте колись греки не мали свого Інтернет-маркетолога? Ми думаємо – мали, ще й дуже толкового.
A/B - ТЕСТУВАННЯ
Знаєте як виникло сільське господарство на території України? Племена трипільської культури (IV – початок ІІ століття до нашої ери) населяли межиріччя Дніпра та Дністра. Головне заняття яких було землеробство. Історики засвідчують, що почалось їх заняття із того, що племена ділились на 2 групи – одна залишалась на 1 стабільному місці і шукала здобич, інша – ходила у пошуках їжі у далекі походи і щоразу поверталась додому різними дорогами. Одного разу, вони помітили що по шляху по якому вони раніше уже повертались із далекої дороги із ношами із зернами пшениці та проса, чомусь засіялись і проросли зерновими. Опісля вони знов частиною групи ходили у дальні походи, де раніше знайшли зернові поля, і паралельно на нові утворені близько біля дому. Так тривало допоки скіфи не зрозуміли принцип посадки рослин і не почали активно займатись землеробством. А стратегія паралельних експериментів знайшла своє застосування.
ПРИЙШОВ, ПОБАЧИВ, ПЕРЕМІГ
Юлій Цезар не з чуток знав, що таке буллінг і як сильно впливають на репутацію фейкові новини.
Поки Цезар воював в Галлії, його вороги в римському Сенаті розпускали про нього неправдиві чутки. Як би Цезарю не хотілося, він не міг дати конструктивний фідбек на критику, тому що вся інформація, за іронією, повинна була пройти через Сенат перед публікацією. І хоча він прекрасно вів військові дії в Галлії, довести і показати це народу у нього не вийшло.
Тоді він придумав геніальне рішення проблеми – раз його не пропускала «цензура», він завів своє selfmade-media, через яке розповідав про всі свої пригоди безпосередньо своїй цільової аудиторії.
І таких прикладів у історії дуже багато. Епоха діджиалізації тягнеться довгою ниткою і чітко прослідковується. Можливо колись виявиться, що таємні малюнки у єгипетських гробницях насправді були запитами у пошукових системах простору?